,

Když se řeknou Filipíny….

Doba čtení přibližně 3 min

…tak nás většinou ve spojitosti s touto zemí napadne nekonečné moře, smaragdové laguny, tropický prales, nekonečné pláže s bílým pískem, potápění, romantické ostrůvky a hejna rybiček v podmořském světě. Jooo a pak ještě malé lodičky, co mají po stranách “nožičky” a připomínají pavouka sekáče. Filipínci jim říkají bangka.

84 hodin ve městě Cebu

Moje cesta po Filipínách začala ve městě Cebu, které se nachází na stejnojmenném ostrově. Po Manile, filipínském hlavním městě, je Cebu druhým největším městem souostroví a počet obyvatel v celé aglomeraci je trojnásobná oproti Praze. Věřte mi, že s výše uvedenou růžovou a navoněnou romantikou nemá výlet do Cebu nic společného. Ve zkratce bych to shrnula: mraky lidí, provoz, nekonečné troubení aut a motorek, které mezi nimi kličkují jako myšky, smrad. Rozpadající se domy a pokud stojí a nechybí jim žádná část, ať už jde o střechu, okno nebo kus zdi, tak jsou pro oko esteticky založeného člověka šedým zákalem. Památek tady je pomálu, ale když už na nějakou člověk narazí, je to jako objevit klenot v bahně😊 A tohle objevování mě bavilo. I tohle je stránka Filipín, kterou jsem chtěla poznat.

Co si nenechat ujít v Cebu:

  • Bazilika s Jezulátkem – hned jsem si vzpomněla na pražské Jezulátko a zjistila jsem, že mají společného autora, španělského mistra. Bazilika byla postavena v 16.století.
  • Magellanův kříž se nachází v malé kapli před vstupem do baziliky a symbolizuje “vstup” křesťanské víry na Filipíny.  Pojmenování dostal po prvním mořeplavci, španělském objeviteli, který se na ostrově vylodil v 16. století.
  • Památník (Heritage of Cebu Monument)– velkolepé dílo, které zobrazuje nejvýznamnější historické milníky města Cebu, například španělskou kolonizaci.
  • Pevnost San Pedro se nachází nedaleko přístavu, u náměstí Plaza Independencia a byla Španěly vybudována v 18.století. Původní pevnost však stála už o 200 let dříve a byla ze dřeva. Po vstupu skrze bránu je možné navštívit obrazárnu ve 300 let staré budově a lze se projít po hradbách.
  • Metropolitní katedrála (Cebu Metropolitan Cathedral), je nejstarší v Cebu a věnována Panně Marii.

Co mě nejvíce zaujalo při toulkách městem byly spletité dráty elektrického vedení🤔 

Městská tržnice Carbon, největší v Cebu (plocha 15 tisíc m2), své jméno dostala podle španělského výrazu carbón (=uhlí), protože se nacházíme u bývalého skladiště uhlí sloužící filipínské železnici. Dnes zde již vlaky nenajdeme. Vlaky se zde proháněly pouze do konce 2.světové války. Stánky s ovocem, zeleninou a jinými potravinami. Kromě venkovních stánků má také kryté tržiště. Je tady ještě větší živo než v ostatních částech města.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *